Šohajky

Šohajky

Šohajky jsou jeden druh nepečeného cukroví, které znám od mala a letos jsem se zaměřila na její zdravější variantu. Vynechávám ztužený tuk a cukr, nahrazuji je 70% čokoládou a vzniká tahle nádhera.

Do mého jídelníčku je zařadím ke svačině společně s bílkovinami, nejčastěji s jogurtem nebo kefírem. Nezapomínám, že i když se jedná o zdravější verzi, tak obsahuje dost kalorií. Společně s celodenním vyváženým jídelníčkem se ale jednoho či dvou kousků denně bát nemusím :) Dost o výživě, jdeme na recept.

Na tyto košíčky jsem použila pekanové ořechy, chuťově mi přišly zajímavé, ale pokud je nemáte a nechcete kvůli tomuto receptu speciálně kupovat, pochutnáte si i na verzi s vlašskými ořechy.

Čokoláda - nejraději používám čokoládové pecky. Jsou sice dražší než tabulka čokolády, ale jejich výhodou je to, že je nemusíte namáhavě krájet či lámat na menší kousky. 

Formičky na košíčky používám silikonové. Čokoláda jde po ztuhnutí krásně vyloupnout. Pokud je nemáte, dobře poslouží i klasika - papírové košíčky.

Na 9 větších kousků budeme potřebovat: 

  • 70 ml mléka
  • 1 lžíce medu
  • 70 g ořechů (vlašských nebo pekanových)
  • 150 g 70% čokolády

Ořechy nameleme a smícháme s mlékem a medem. Dáme na sporák a na středním ohni vaříme do zhoustnutí. Trvá to několik minut. Dáme stranou vychladit.

1/3 čokolády dáme stranou a zbytek rozpustíme ve vodní lázni. Odstavíme z ohně a přidáme zbytek čokolády. Tím bude čokoláda pěkně lesklá. Důkladně promícháme a necháme čokoládu se zcela rozpustit. 

Na dno košíčku nalijeme trochu čokolády, tak 2 lžičky. Lžičkou čokoládu rozetřeme i do stran a necháme chvíli zatuhnout. Pomocí dvou lžiček do košíčků vložíme ořechovou náplň. Dobře uhladíme povrch a zalijeme čokoládou. Povrch opět lžičkou uhladíme a s celým košíčkem opatrně 2x poklepeme o pracovní desku. Tím se povrch košíčku pěkně vyhladí a bude krásně rovný.

Necháme v chladu ztuhnout. Hotové košíčky vyloupneme ze silikonových forem a čokoládu uchováváme v lednici dokud všechny kousky nesníme :)

Přeji dobrou chuť a krásný advent.

Hanka.

  • Sdílet: