Pain de campagne

Pain de campagne

V knize od Paula Hollywooda 100 GREAT BREADS jsem se tentokráte nechala inspirovat na Pain de campagne. Recept jsem opět přetvořila do kváskové podoby.

Na rozkvas budeme potřebovat:

  • 10 g kvásku, který máte doma
  • 40 g pšeničné hladké mouky
  • 40 g vody

Na 1 bochník chleba:

  • 80 g rozkvasu
  • 320 g pšeničné hladké mouky
  • 80 g žitné celozrnné mouky
  • 280 g vody
  • 8 g soli

Na přípravu rozkvasu smícháme kvásek s vodou a moukou. Přikryjeme utěrkou a necháme v pokojové teplotě odpočívat přibližně 10 hodin.

Na těsto smícháme vodu a obě mouky, tak aby v míse nezůstala žádná suchá mouka. Přiryjeme utěrkou a také necháme v pokojové teplotě odpočívat 1 hodinu. Poté přidáme do těsta rozkvas. Mícháme pomocí hákového nástavce po dobu 5 minut na první rychlostní stupeň. 

Poté přidáme do těsta sůl a dalších 5 minut mícháme na druhý rychlostní stupeň. 

Dózu na překládání těsta vymažeme olejem a těsto do ní vložíme. Zakryjeme víkem nebo utěrkou a necháme kynout. Za 30-45 minut těsto přeložíme. Dále překládáme každých 45 minut až hodinu podle vláčnosti těsta. Je-li vláčnější, překládáme jej častěji.

Těsto kyne podle teploty v místnosti. V letních měsících je těsto vykynuté za 3 hodiny, v zimních měsících za 5-6 hodin.

Pracovní plochu jemně poprášíme hladkou moukou a těsto z dózy vyklopíme. Těsto předtvarujeme do koule. Posypeme jemně moukou, přiklopíme dózou a necháme 30 minut odpočinout.

Těsto stočíme do bochníku. Snažíme se používat co nejméně mouky na podsypání. Ošatku přikryjeme a necháme těsto odpočívat. V lednici takto bude těsto odpočívat 12-16 hodin při teplotě 3 - 5 stupňů. Záleží na nastavené teplotě v lednici. Čím je menší, tím déle může těsto v lednici zůstat.

Jakmile do těsta dloubneme a těsto se pomalu vrací, je připraveno k pečení. Troubu zapneme na 250 °C a současně do trouby vložíme nádobu s poklopem, ve které budeme chléb péct. 

Těsto vyklopíme na pečící papír a jedním řezem chléb nařízneme žiletkou. Chléb vložíme do pečící nádoby a postříkáme vodou pomocí rozprašovače. Přikryjeme víkem a vložíme do trouby. Pečeme 15 minut. Následně víko sundáme, snížíme teplotu na 220 °C, troubu vyvětráme a pečeme dalších 20-22 minut. Ke konci hlídáme. Po upečení chléb necháme vychladnout na mřížce.

Přeji dobrou chuť.

Hanka

  • Sdílet: