Kváskový toastový chléb

Kváskový toastový chléb

Před časem jsem dostala otázku, jestli mám recept na kváskový tousťák. Odpověď byla, že nemám, ale že se do něj pustím, abych brzo nějaký měla :-) Toustový chléb jsem v minulosti už pekla, ze sušeného droždí... ale s kváskem, to je úplně jiná liga :-) Člověk si toho pečiva pak tak nějak více váží :)

Ke kvásku: pokud jej nemáte, můžete si ho založit (návody najdete na internetu), získat ho od někoho z kváskové mapy nebo od někoho známého, kdo kvásek má :) Nebo taky oživit sušený kvásek (dá se koupit). Já si usuším kvásek, když vím, že na pečení ani udržování kvásku nebudu mít čas. Sušený kvásek pak smíchám s trochou vody a žitné mouky a do 2 dnů mám kvásek připravený k použití.

Co budeme potřebovat na rozkvas:

  • 1 lžíci žitného kvásku
  • 75 g žitné chlebové mouky
  • 120 ml vody

Co budeme potřebovat na těsto:

  • 300 ml vlažného mléka
  • 60 g rozpuštěného másla
  • 1 vejce
  • 10 g třtinového cukru
  • 10 g soli
  • 620 g hladké mouky Pernerka

U pečení z kvásku je důležité si vše správně načasovat. Dál budu popisovat, jak jsem postupovala, ale každý si může rozplánovat podle sebe :-)

Večer si připravíme rozkvas zamícháním vody, mouky a lžící kvásku. Dáme do dostatečné velké misky, protože kvásek zdvojnásobí svou velikost a necháme ho na chladnějším místě.

Ráno dáme do mísy rozkvas, přidáme mléko, máslo, vejce a promícháme. Prosejeme mouku a přidáme i se solí a cukrem do mísy. Hněteme v robotu, dokud není těsto krásně hladké. Přikryjeme potravinářskou folií a necháme kynout na teplém  místě. Doba kynutí se může lišit podle okolní teploty 3-5 hodin.

Jakmile je těsto nakynuté, vyklopíme ho na mírně pomoučněný vál a roztáhneme do obdelníku. Z kratší strany těsto srolujeme a vložíme do formy na chleba. Pokud nemáme formu s nepřilnavým povrchem, tak ji vymažeme rozpuštěným máslem nebo vyložíme pečícím papírem. Opět necháme na teplém místě kynout 2-3 hodiny. 

Jakmile těsto jemně zmáčkneme prstem a ono se hned vrátí zpět, nastal čas ho upéct. Troubu vyhřejeme na 200 stupňů. Chleba postříkáme vodou, vložíme do trouby a ještě znovu postříkáme, čímž v troubě vytvoříme páru. Pečeme 20 minut. Poté teplotu snížíme na 180 stupňů a pečeme dalších 20-25 minut. Chléb je pečený, jakmile na něj poklepeme a slyšíme dutý zvuk a barva je zlatavá.

Po upečení vyklopíme z formy a necháme vychladnout na mřížce.

Dobrou chuť :-)

TIP: Těsto je na 2 menší nebo 1 opravdu velký toustový chleba. Záleží jak velkou máte formu na chleba. Já mám menší, proto jsem ze zbytku těsta udělala rohlíky. Ty jsem pekla kratší dobu než samotný tousťák :)

  • Sdílet: