Kváskový chléb se syrovou bramborou

Kváskový chléb se syrovou bramborou

Jednou jsem chtěla péct chleba s vařenou bramborou, ale zapomněla jsem večer uvařit brambory, abych je mohla následující den do chleba přidat. A tak jsem se rozhodla, že upravím recept tak, aby se dala použít i syrová brambora. První pokus vyšel na jedničku. Od té doby jsem ho pekla nesčetněkrát, vždy se povedl a tak vám nyní můžu recept nasdílet :). Tento chléb je díky nastrouhané bramboře vláčný a vydrží minimálně 4 dny. Postup je trochu delší než u jiných mých receptů, ale snažila jsem se vše podrobně popsat. Tak pojďme na to :)

Co budeme potřebovat na rozkvas:

  • 50 g žitného kvásku
  • 85 g žitné chlebové mouky
  • 85 g vody

Večer suroviny smícháme v dostatečně velké misce. Rozkvas zdvojnásobí svou velikost. Misku přikryjeme utěrkou a necháme přes noc na lince. Ráno přidáme:

  • 220 g rozkvasu
  • 330 g pšeničné chlebové mouky
  • 150 ml vody
  • 110-150 g najemno nastrouhané brambory
  • 20 g lněných semínek
  • 20 g slunečnicových semínek
  • 10 g soli
  • 5 g drceného kmínu

Do hnětací mísy vložíme kvásek a přidáme ostatní suroviny. Hněteme v robotu alespoň 10 minut. Těsto přendáme do mísy, kterou jsme si vymazali olejem. Zakryjeme fresh folií a necháme těsto odpočívat. Po 45 minutách těsto v míse přeložíme a to tak, že namočenýma rukama vytáhneme těsto směrem od sebe a přeložíme zpět k sobě. Těsto pootočíme o 90 stupňů a znovu těsto vytáhneme směrem od sebe a přeložíme zpět k sobě. Tak to pokračujeme ještě 2x. Těsto celkem kyne 3 hodiny a během této doby 3x přeložíme. 

Ošatku vysteleme utěrkou a posypeme moukou, aby se těsto nepřilepilo. Po posledním kynutí už těsto nepřekládáme v míse,  ale vyklopíme ho na pomoučený vál a vytvarujeme bochník. To uděláme tak, že těsto roztáhneme do obdelníku. Těsto si rozdělíme do pomyslných třetin a tyto třetiny překládáme přes sebe. Nejprve levou třetinu přeložíme doprostřed a pravou třetinu také doprostřed přes levou třetinu. Nakonec těsto po delší straně zarolujeme a utáhneme. 

Dáme do ošatky spojem nahoru a mně posypeme moukou. Ošatku vložíme do velkého igelitového sáčku, tím zamezíme okorání těsta a necháme vykynout přibližně 1-1,5 hodiny. Doba kynutí v ošatce se může lišit podle teploty, ve které těsto kyne. 

Troubu zapneme na 240 stupňů a vložíme do ní plech nebo litinovou pánev, na kterém budeme chleba péct, aby se nahřála. Plech musí být opravdu rozpálený, aby se na něj těsto nepřilepilo. Připravíme si ostrý nůž nebo žiletku na naříznutí chleba, rozprašovač s vodou a kastrůlek s 2 deci vody. 

Jakmile je trouba dostatečně vyhřátá, vyndáme opatrně pánev či plech, položíme na mřížku a opatrně na ni vyklopíme bochník z ošatky. Po celé délce jej nařízneme a okamžitě vložíme do trouby. Rozprašovačem pokropíme chleba a vložíme kastrůlek s vodou na dno trouby. Pečeme 10 minut, poté teplotu snížíme na 220 stupňů a pečeme dalších 20-25 minut.

Po upečení necháme chléb vychladnout na mřížce.

Přeji vám úspěšné pečení a novým chlebům zdar :)

Hanka

  • Sdílet: