Na víkend do Kodaně

Na víkend do Kodaně

Na Velikonoční víkend jsme vyrazili do Kodaně. Měli jsme štěstí na krásné počasí a výlet si maximálně užili. A také tentokrát mám pro vás připraveno několik tipů, co vidět, nebo kde se dobře najíst.

Počítejte s tím, že Kodaň je drahé město, pro mě asi nejdražší, kde jsem kdy byla. Ceny se pohybují jako u nás před několika lety, ale vynásobeno třemi. Burger v průměrném podniku si tak dáte za 120 dánských korun, výběrovou kávu za 30 a caffe latte za 50. 

Naším středobodem byla tržnice TorvehallerneKBH. Byla blízko našeho hotelu a také je zde spousta skvělých podniků jako Coffee Collective, Palæo, Hija de Sanchez nebo chlebíčky Hallernes Smørrebrød, takže jsme se tam často vraceli na jídlo. 

Když se řekne Dánsko, z jídla se mi vybaví pečivo danish. Do teď jsem ho znala od nás rozšířené verzi z plundrového těsta s vanilkovým krémem a čerstvým ovocem, nejčastěji jahodami, malinami nebo borůvkami. Ale až v Kodani jsem se dozvěděla, že danish je vlastně cokoliv z plundrového těsta, jako například šnek, croissant nebo další tvary s náplní i bez. A že bylo z čeho vybírat. Několik stánků s pečivem je přímo v tržnici TorvehallerneKBH a levnější (ale stejně dobré) najdete v pekárně Landbageriet.

Nejlepší mandlový croissant jsem ochutnala v pekárně Bagt. Ta bohatá náplň mě úplně dostala. Úplná mana :)

Z kaváren jsme vyzkoušeli již zmíněnou Coffee Collective, The artisan Copenhagen a Darcy´s caffe.

Blízko hotelu jsme měli čtvrť s krásnými orkovými domky, pevnost Kastellet, kousek pěšky kostel Frederik's Church a přístav Nyhavn. 

Do pevnosti je vstup zdarma. Má tvar hvězdy. Nachází se tam také krásný mlýn.

Kostel Frederik's Church je z 18. století a má největší kupoli ve Skandinávii. Podívali jsem se pouze po okolí kostela, dovnitř jsme se bohužel nedostali.

V přístavu jsme byli jak ráno, tak i podvečer. Byla to neskutečná podívaná. Plus ráno jsme tam byli skoro sami :)

Projděte si centrum a vyjděte na věž Rundetaarn, ze které budete mít Kodaň jako na dlani. Vstupné bylo 50 DKK.

Co určitě ještě stojí za zmínku, je park u hradu Rosenborg, který jsem si přejmenovala na Central Park Kodaně. A to kvůli posedávajícím lidem na trávě v malých skupinkách, povídajících si, nebo jen tak odpočívajících či sportujících. Atmosféra byla prostě jako v Central Parku :)

Když budete mít čas zajděte se podívat na Malou mořskou vílu, ale moc neočekávejte, abyste nebyli zklamaní. Četla jsem recenze, že to za to nestojí, takže jsem měla očekávání nastavené nízko. Pak to bylo milé překvapení.

Přírodovědné muzeum mě moc neoslovilo. Expozice s dinosaury, která mě nalákala na Googlu byla jen dočasná a už byla vyměněná. Za to Botanická zahrada byla překrásná. Vstup je zdarma, do skleníků bylo vstupné (muzeum a skleníky za 105 DKK). V jednom ze skleníků volně poletovali různobarevní motýli, ti mě uchvátili :)

Závěrem děkuji za přečtení článku a přeji příjemný čas strávený v Kodani, pokud se tam vydáte :)

Poznámka: Článek jsem sepsala jako svou osobní zkušenost s návštěvou v tomto městě.
  • Sdílet: