Madeira

Madeira

Na Madeiře jsme byli loni (2023) v červenci. Madeiře se přezdívá ostrov věčného jara a to můžu jen potvrdit. Ačkoliv u nás byly tropické teploty, my jsme si užívali krásných 22-25 stupňů. Co mě na Madeiře nejvíc uchvátilo byla ta všude přítomná zeleň, květiny a přenádherná příroda. Hortenzie tam rostou u silnice jako u nás šeříky a příroda... ta příroda je nepopsatelně nádherná.

Před odjezdem jsem si pročetla článek na https://www.cestujlevne.com/pruvodce/portugalsko/madeira a vytipovala jsem si, která místa chci vidět. Vřele to doporučuji i vám, pokud se tam chystáte. Pro snadnou dopravu po ostrově jsme si půjčili auto. To byl za mě dobrý nápad, dostali jsme se všude, kam jsme potřebovali a ačkoliv je v hlavním městě těch půjčoven aut docela hodně, tak jsem nevnímala, že by jich tam bylo až moc. Připravte se ale na školu řízení, cesty jsou ve městě úzké, místy hodně, mimo město klikaté a jezdíte stále z kopce a do kopce. Kdo má automat má vyhráno, ostatní si důkladně procvičí řazení :) Auto jsme půjčovali v 7m Rent a Car. Ve Funchalu mají spoustu poboček, jednání bylo bezproblémové, auto jsme rezervovali před odjezdem. Dostali jsme sice větší auto, než jsme původně chtěli, za to měsíc nové.

Když jsem přemýšlela, jak pojmu tento článek, rozhodla jsem se, že Vám sepíšu tipy na jídlo a kávu (ha ha, kdo sledoval moje stories na Instagramu ví, jaká je to s kávou na ostrově bída) a tipy na úžasná místa a moje postřehy k nim.

Zajímavá místa ve Funchalu:

 • Farmářské tržiště - v přízemí je rybí trh a ve zbytku je spoustu malých obchůdků s různým zbožím. Prodejci mě oslovovali, nabízeli své zboží, ale to já nemusím, takže jsem všechno docela rychle proběhla. Koupila jsem tam kamarádce taštičku z korku jako suvenýr z výletu. 
 • Katedrála Sé  je krásná katedrála uprostřed města.
 • Botanická zahrada - vyčleňte si alespoň 2 hodiny a připravte se na to, že zahrada je v kopci, tak že nejdříve půjdete z kopce a pak to celé zase zpět nahoru :) Krásná je japonská zahrada.
 • Igreja de São João Evangelista - zajímavý kostel, ale ještě zajímavější je vyhlídka na střeše. Vstupné bylo 1 Euro. Výhled na hory a současně na město a moře :)
Tropická zahrada

Zajímavá místa na ostrově:

 • Miradouro da Eira do Serrado - krásný výhled do údolí s vesničkami a horami.
 • Sabores do Curral - Údolí jeptišek: z předchozí vyhlídky si zajeďte do údolí na něco dobrého. V části o jídle najdete tip na restauraci.
 • Levády - jsou to stezky kolem zavlažovacích kanálů, které sbírají vodu tekoucí z kopců. My jsme šli levádu PR 6.1, kdy na konci byl krásný 100 m vodopád Cascata do Risco. Zaparkovali jsme zde. Přibližně po 2 km narazíte na krásnou kavárnu, kde se můžete občerstvit. Výhledy jsou nádherné, s kávou to zase až tak skvělé nebylo, ale dala se vypít :). Levád je na ostrově více, stačí se podívat do mapy

 • Fanal - jak mu přezdívám - kouzelný les. Zastavili jsme se tam hned po snídani, byla mlha, ale ta atmosféra tam byla kouzelná. Viděla jsem i fotky ze slunečného dne a to taky stojí za to.
 • Ribera de Janela - skála ve tvaru dvou jehlanů týčící se z moře a všude přítomná azurová voda.

 • Porto Moniz - navštivte akvárium. Je sice malé, ale pěkné. U pobřeží je přírodní koupaliště, kde se můžete zdarma vykoupat. Kousek opodál je ještě jedno, to však bylo placené.
 • Ponta do Sol - malé historické městečko. Prohlídka byla celkem rychlá, ale byla to zastávka po cestě, tak nám to nevadilo. Naopak, našli jsme tam skvělý stánek se zmrzlinou Baloo. Je pojizdný, tak nevím, zda tam stojí pořád.

 • Christo Rei - socha Ježíše Krista na vrcholu útesu. Lanovkou pak můžete sjet i dolů nebo sejít pěšky na skrytou pláž.
 • Machico - jedno z mála míst na ostrově, kde je pláž s bílým pískem.
 • Porto da Cruz - je zde krásná promenáda, je okružní, takže se nemusíte vracet. Na pobřeží byla i škola surfu, mít víc času, zkusila bych to :) Je zde i výrobna a prodejna madeirského rumu Madeira rum house. My dostali ochutnávku, mě něchutnal, ale muž si koupil lahvičku domů :)

 • Faial - skywalk se skleněnou podlahou. Vstup byl zdarma. Parkování bylo hned u vyhlídky, ale míst bylo poměrně málo, tak jsme chvíli počkali, než někdo odjel. Není to tam na dlouho.

 • Cabo Giráo - další skywalk, tento je placený, ale zato je na jednom z největších útesů na světě. Lidí zde bylo dost, není se co divit, je to turistické místo.

 • Balcony - tak kdyby jste nic jiného nestihli, tak sem musíte. Zaprvé výhledy a za druhé se zde zdržují madeirské pěnkavy. Jsou zvyklé na lidi a nebojí se k lidem přiblížit a zobat zrní z ruky. Je to zážitek.

 • Pico do Arieiro - odtud vede track na nejvyšší horu na Madeiře Pico Ruivo. My jsme neměli čas ho jít, tak snad příště. Každopádně i když byly mraky nízko, výhledy byly úchvatné.
 • Santana - vesnička s typickými domečky, které bývají často na pohlednicích z Madeiry. Zde to bylo trošku zklamání. Domečků bylo jen několik, za to turistů tolik, až to pěkné nebylo. Asi jsme přišli ve špatnou dobu. Asi bych tam podruhé nemusela, ale pokud to budete mít po cestě, tak se zastavte :)

Míst s dobrou kávou moc nebylo. Ve Funchalu jsme jich několik našli, mimo hlavní město jsme bohužel neměli ani jednou štěstí. Aneb můj hastag #hnusnykafeskrasnymvyhledem dost lidí pobavil :) Zde začal můj lov za dobrou kávou. 

První podnik, který můžu doporučit je centru Funchalu a objevili jsme ho náhodou v budově Farmářskho tržiště. Jmenu je se A Confeitaria [no.mercado], zpětně se až divím, jaké to bylo štěstí, že jsme hned na první dobrou našli tak dobrou kávu. Vyzkoušeli jsme taky jeden z jejich zákusků s mučenkou a slaný závin. Oboje můžeme doporučit.

Další dobrou kávu jsme našli v areálu botanické zahrady - Greenhouse Coffee Roaster, Caminho das Babosas 4A, Funchal

Poslední den jsme našli restauraci a kavárnu Three House, která je ve třetím patře, volně dostupná. Ve spodních patrech jsou obchůdky a v horních hotel. Co se kávy týče, šli jsme na jistotu, protože jsem vygooglila, že mají zrnka ze stejné  pražírny Odd coffee roastery jako výše zmíněná kavárna v botanické zahradě.

Místní specialita je smažená ryba tkaničnice tmavá v těstíčku s banánem a omáčkou z maracui. Kdo máte rádi sladko slané jídla, bude vám to chutnat :)

Další místní jídlo je Bolo de caco. Je to tradiční chléb s česnekovým máslem, podává se jako předkrm. Nebo plněný zeleninou a masem jako hlavní jídlo.

Obojí jsme ochutnali v restauraci v Talhadas ve městě Machico.

V údolí jeptišek je známé pro své pokrmy s kaštany. My jsme vybrali Restaurante Sabores do Curral, Caminho da Igreja N1, Curral das Freiras a chutnalo nám, tak doporučím dál. Z jídelního lístku jsme vybrali kaštanovou polévku, vepřové plněné kaštany a kuřecí na hořčici s kaštany. Polévka byla hodně cítit kořenovou petrželí a vepřové mám chutnalo více než kuřecí. Sedněte si na zahrádku, ať máte při jídle výhled do údolí :)  Bohužel ani zde si na kávě moc nepochutnáte.

Článek je extra dlouhý, doufám, že jste dočetli až sem a pokud ano, tak moc děkuji a věřím, že Vám článek pomůže s plánováním Vaší návštěvy Madeiry. Já doufám, že to nebyla naše první a poslední návštěva, protože kdo už Madeiru navštívil, ví, že je tam na objevování spoustu dalších krásných míst :)

Hanka

 • Sdílet: