Athény

Athény

Atény jsem navštívila v roce 2022 a k sepsání svých tipů jsem se dostala až teď. Říkám si lepší teď, než nikdy :) Všechny podniky, které jsme navštívili a uvedu Vám je tady, jsem si ještě zkontrolovala, aby byly stále otevřené, přeci jen vám nechci doporučovat něco, co už třeba neexistuje! 

Když jsem přemýšlela, jak tento článek napíšu, vzala jsem si do ruky malý sešitek, který jsem si pořídila na letišti - na poznámky, říkala jsem si. Když jsem do něj nyní nahlédla, našla jsem tam dvou maximálně tříslovné poznámky, takže účel splnil, i když jsem si představovala, že těch poznámek zapíšu víc. Každopádně se s vámi o tyto poznámky podělím a rovnou je i rozepíšu, proč jsem si poznačila právě toto :)

  1. Kluzké chodníky. Jako vážně to není sranda, hlavně ty ze světlého materiálu, ty byly hodně kluzké, takže si dávejte pozor, ať domů nejedete s nějakým zraněním. 
  2. Teplo. A že bylo. Jednou až 40 stupňů, takové teplo jsem v životě nezažila a nevím, jestli chci ještě někdy zažít. Pár od vedlejšího stolu se bavil o tom, že v červenci a srpnu by do Atén s dětmi nejezdil. Já tedy souhlasím a dovolím si doplnit, že do Atén bych už ani já sama v tomto období nejela.
  3. Káva silnější. Kavárny tam byly moc pěkné, káva tedy silnější, na tom jsme se shodli s mužem. Vřele doporučím aplikaci European coffee trip, je tam tipů na výběrové kavárny poměrně dost :) Ty, které jsme vyzkoušeli, byly super a vedle jsme nešlápli. Jo a ledová káva se tam nazývá fredo latte, tak si to poznačte, ať víte, co objednávat. Věřte mi, v tom horku to přijde vhod :) 
  4. Málo prodejen zmrzlin. Nevím, jak teď, ale přišlo nám, že by se tam uživilo mnohem více podniků se zmrzlinou. V tom horku se hodilo jakékoliv ochlazení a zmrzlinu jsme museli pěknou chvíli hledat :D
  5. Doprava. Řidiči moc nerespektují značky, semafory, bílé čáry a přechody. Buďte obezřetní a raději se dvakrát rozhlédněte, než vstoupíte na vozovku nebo přechod. 
  6. Pláže. My jsme zkusili dvě městské pláže, na jedné nebyly převlékárny a nefungovala sprcha a na druhé převlékárny byly, ale byly neudržované a zapáchaly a sprcha tam sice byla, ale taková rozpadlá. Takže zázemí nic moc. Moře krásné a čisté, tak jen s tímto počítejte.

Během pobytu jsme měli zajištěnou polopenzi, takže jsme řešili jen oběd. Podniky jsem proto důkladně vybírala, aby stály za to :) První den jsme šli ochutnat pravý řecký gyros. Našla jsem dobře hodnocenou restauraci Kostas, odkaz na Goole maps Pl. Agias Irinis 2.

Další den jsme vyzkoušeli řeckou restauraci Karamanlidika, Pl. Agias Irinis 2. Ochutnala jsem místní specialitu - nakládané ančovičky. Chuť byla nezvyklá, ale chutnalo mi to.

Další den jsem vybrala krásnou moderní restauraci This is Loco, Falirou 47, kde měli skvělý výběr brunchů po celý den. Já zvolila sendvič Chicken mole sando s kuřecím masem, omáčkou, ledovým salátem, nakládanou cibulí a zakysanou smetanou. Příloha byly batátové chipsy. Rozhodně doporučuji :)

Jako takovou svačinku při procházce městem jsme si koupili kornoutek smažených krevet v Zisis, Fish in a cone, Athinaidos 3. Byly čerstvé a výborné. V restauraci bylo dost místa na sezení, my jsme si vzali kornoutek se sebou :).

Poslední podnik, který bych ráda zmínila je The Underdog, Iraklidon 8, s krásným interiérem. Zde jsem zvolila Eggs benedikt salmon. Podnik se nachází kousek pod Akropolí, tak se zde po prohlídce můžete také zastavit.

Když je řeč o kávě, mám pro vás ještě 2 tipy na kavárny. Tou první je Norman Athen Bar, Normanou 6, kde jsme se během dne zastavili na ledové latte a zjistili jsme, že dělají i zajímavé koktejly, tak jsme se tam zastavili i večer. Je to takové výdejní okénko a posezení je venku na ulici. 

Další skvělou kavárnou byly Just made 33, Evaggelistrias 33, kde měli skutečně velký výběr sendvičů, jeden lepší než druhý, my jsme ale zůstali jen u kávy, protože jsme byli právě po jídle. 

Na závěr ještě pár fotek z Athén, o tom že jsou tam nádherné památky se snad ani nemusím zmiňovat :)

Moje doporučení na závěr. Pro prohlídku Akropole jsme se rozhodli hned na začátek otvírací doby. Za prvé nebyla dlouhá fronta na lístky a hlavně nebylo tam tolik turistů. Jen co jsme z akropole odcházeli, viděli jsme ty zástupy lidí, chodících za sebou, kteří se nemohli ani zastavit a pořádně si místo prohlédnout. Navíc tam byl personál, který tento zástup popoháněl, aby nezastavoval a postupoval dále. 

Děkuji za dočtení až sem a přeji Vám krásně strávený čas v Aténách.

Hanka

  • Sdílet: